Od pátka 31. března do neděle 2.4. se odehrál první zahraniční výlet tohoto semestru, a to do polského Krakowa. Byli jsme příjemně překvapeni zájmem ze strany Erasmus studentů, původně jsme počítali s cca dvaceti účastníky, nakonec se však přihlásilo přes 30 studentů, tudíž jsme byli donuceni k navýšení kapacity. Organizaci celého výletu měli na starost celkem 3 ESNeři, z nichž jeden byl současný Erasmus student polské národnosti. Právě jeho jazykové schopnosti nám byly nespornou výhodou.

Výlet začal v pátek v časné ranní hodině, což pro některé ze studentů bylo náročné, zejména kvůli účasti na Country Presentation Party, která se konala předešlý večer. Měli jsme štěstí, na meeting point se dostavili téměř všichni, až na jednoho studenta, který se následně dopravil samostatně. Cestovali jsme prakticky celý den, na hostel jsme se dopravili až v šest hodin večer. Na pátek večer jsme měli zařízenou rezervaci v jedné restauraci v centru, která nabízela speciality polské kuchyně. Ochutnali jsme zde tradiční žurek a samozřejmě také pirohy. Nemohl chybět ani panáček tradiční vodky zvané Soplica, na kterou jsou Poláci patřičně hrdí. 

Druhý den byl naplánován výlet do Osvětimi. Pro tuto příležitost jsme objednali samostatný autobus. Byl to moc dobrý nápad, autobus jsme využili i pro cestu mezi Osvětimí a Březinkou. Tato exkurze byla pro všechny nepochybně velmi silným zážitkem. 

,,Ve Francii jsme se o koncentračních táborech moc neučili. Věděli jsme, že v minulosti žil nějaký Hitler a že měl na svědomí smrt spousta lidí, ale Francouzi se o této části historie baví velmi neradi. Přijde mi to jako taková malá hra na schovávanou." řekla studentka z Francie ještě před samotným výletem. Od dalších národností, zejména Portugalců a Španělů, jsme se poté dozvěděli podobnou informaci - tím, že měli svou vlastní historii a druhá světová válka se jich nijak závratným způsobem nedotkla, nevěděli o genocidě prakticky nic. Právě jeden ze studentů z Portugalska se nám potom zmínil, že navštívit Osvětim byl jeden z jeho největších snů a že nám velmi děkuje, že jsme mu to umožnili. 

Na neděli byla naplánována tour po Krakowě. Zaplatili jsme si vlastního průvodce, avšak jeho výklad byl tak poutavý, že brzy přilákal kolemjdoucí. Prohlídka města byla soustředěna na židovskou čtvrť a jelikož se náš průvodce o danou problematiku velmi zajímal a měl v zásobě spoustu zajímavých příběhů, objednané čtyři hodiny utekly velmi rychle. Po prohlídce města měli Erasmáci čas až do večeře na nákup suvenýrů a trochu odpočinku. Večeře se odehrála opět v polském stylu, v nabídce nechyběla tradiční polská jídla. Po naplnění našich žaludků jsme se odebrali do hostelu vyzvednout zavazadla a o půl dvanácté večer jsme opět nasedli do autobusu směr Praha.

Celý výlet jsme si užili jak my, tak i zahraniční studenti. Dostali jsme spoustu pozitivních ohlasů a třebaže jsme žádný další výlet do zahraničí neplánovali, měli bychom zřejmě své stanovisko přehodnotit a zorganizovat další. Jakožto malá sekce jsme nikdy neplánovali moc vícedenních akcí, zejména kvůli neochotě ESNerů takovéto výlety organizovat. Krakow nás ale utvrdil v tom, že eventy jako tyto rozhodně stojí za to.Pod článkem naleznete pár fotografií, v případě zájmu naleznete kompletní fotogalerii na našem Facebooku.